WaveCel – co to jest ? Bontrager wprowadza nowy standard w dziedzinie bezpieczeństwa.

Dzisiaj, 20 marca firmy Trek i Bontrager zaprezentują przełomową technologię wykorzystywaną do produkcji kasków nazywaną WaveCel. Wykazano, że ten rewolucyjny materiał jest do 48x bardziej skuteczny w zakresie zapobiegania wstrząśnieniom mózgu na skutek typowych wypadków z udziałem rowerzystów niż standardowa pianka EPS.

* Jest to duży przełom w historii wykorzystywania rowerów, dzięki któremu nasza branża się zmieni, a kaski dla wszystkich rowerzystów będą lepsze.

Czym jest WaveCel:

WaveCel to zapadający się materiał komórkowy wyściełający wnętrze kasków Bontrager.

Jest on wynikiem czteroletniej współpracy między zespołami działu badań i projektowania firmy Trek, chirurga ortopedy dr Steve’a Madey’a oraz inżyniera biomechaniki dr Michaela Bottlanga. Doktorzy Madey i Bottlang współpracują ze sobą od 25 lat i są pionierami innowacji w zakresie leczenia złamań oraz zapobiegania urazom klatki piersiowej, miednicy i głowy. Otrzymują oni fundusze z grantów z Narodowego Instytutu Zdrowia na badania w zakresie zapobiegania urazowym obrażeniom mózgu u rowerzystów.

Jak to działa:

W przeciwieństwie do standardowych kasków piankowych, które zostały zaprojektowane z myślą o ochronie w przypadku zderzenia bezpośredniego, technologia WaveCel jest odpowiedzią na to, jak faktycznie wygląda większość wypadków z udziałem rowerzystów — są one chaotyczne, dochodzi podczas nich do skrętów, zwrotów i uderzeń pod kątem.

Technologia WaveCel pozwala absorbować energię na wiele sposobów. W przypadku uderzenia warstwy materiału WaveCel przesuwają się niezależnie od siebie i rozciągają, do momentu gdy ścianki komórek zaczną się zgniatać, a następnie ślizgać, co aktywnie neutralizuje siłę bezpośrednią i obrotową, przekierowując ją z dala od głowy.

Ta trzystopniowa zmiana w strukturze materiału — rozciąganie, zgniatanie, ślizganie — zapewnia wyjątkową skuteczność w zakresie rozpraszania siły uderzenia. Technologia WaveCel zapobiega wstrząśnieniu mózgu w wyniku typowych wypadków z udziałem rowerzystów w prawie 99 przypadkach na 100. *

* Wyniki oparte na obrażeniach 2. stopnia omu w skali AIS (BriC) w teście przy prędkości 6,2 m/s pod kątem 45°, porównującym standardowy kask EPS z tym samym kaskiem zmodyfikowanym za pomocą wkładki WaveCel. Szczegóły przedstawiono w Porównaniu technologii kasków rowerowych przy realistycznych uderzeniach skośnych. Więcej informacji można znaleźć na stronie trekbikes.com/WaveCel

Lista kasków WaveCel:

WaveCel to najważniejsza innowacja w kategorii rynku wtórnego, która od 30 lat nie uległa istotnym zmianom i stanowi wyraz dążenia firmy Trek do zapewnienia każdemu rowerzyście bardziej bezpiecznej jazdy.

W pierwszej kolejności oferowane są cztery modele kasków Bontrager WaveCel:

Kask szosowy XXX WaveCel
Kask MTB Blaze WaveCel
Kask MTB Blaze WaveCel LTD
Kask szosowy Specter WaveCel
Kask miejski Charge WaveCel