Trek Madone Disc – technologia

HAMULCE TARCZOWE

Wprowadzenie hamulców tarczowych stanowiło kluczowy element prac badawczych i rozwojowych nad nowym Madone. Niezbędne było dokładne przemyślenie aspektów aerodynamicznych i prowadzenia przewodów hamulcowych. Z punktu widzenia aerodynamiki hamulce tarczowe są istotne ze względu na wiatr po stronie nienapędowej przy wychyleniu. Trek stworzył szczegółowe modele oparte na Obliczeniowej Mechanice Płynów (CFD) dla zacisków i tarcz hamulców tarczowych za pomocą opracowanego wewnętrznie oprogramowania do skanowania trójwymiarowego.
Utrzymanie w pełni wewnętrznego prowadzenia przewodu hamulcowego wymagało od Treka opracowania wyjątkowych sposobów na poprowadzenie zarówno linek hamulców szczękowych, jak i przewodów dla hamulców tarczowych przez łożysko dolne główki ramy. Jednym z rozwiązań opracowanych przez Treka, które pasowało do obu rodzajów hamulców, było poprowadzenie przewodów lub linek w
rurze sterowej, nad dolnym łożyskiem główki ramy i stamtąd oddzielnymi drogami. Jednakże, w przypadku hamulców tarczowych trudniej było przeprowadzić przewód hamulcowy z rury sterowej do goleni widelca po stronie nienapędowej.

Trek poradził sobie z tym problemem poprzez wbudowanie rurki prowadzącej, która pozwala z łatwością przeprowadzić przewód hamulcowy z goleni widelca w górę do rury sterowej, dzięki której montaż jest łatwy i nie wymaga narzędzi.

Hamulce tarczowe umożliwiają również założenie większych opon. Prześwit na opony w nowej ramie i widelcu dla Madone pod hamulce tarczowe zaprojektowano z myślą o oponach 28C z możliwością uszczelniania, w celu dostosowania do wymagań ISO dla prześwitu na opony.