Rower dla dziecka od Trek’a – cała kolekcja dostępna w fabrykarowerów.com

Pamiętasz swój pierwszy rower? To poczucie wolności i przygody? Dreszcz, że poruszasz się szybciej, niż mogłyby Cię nieść Twoje nogi? Chcemy, by wrażenia każdego dziecka z pierwszej przejażdżki były wspaniałe, jak też i z każdego kolejnego roweru. Dlatego każdy dziecięcy rower w naszej kolekcji tworzymy z myślą o zaszczepieniu miłości do jednośladów, począwszy od rowerów z kółkami stabilizacyjnymi po wyjątkowo wydajne rowery szosowe i górskie dla dzieci.

Wszyscy rodzice chcą dla dzieci jednego: roweru, który jest bezpieczny, wygodny, niezawodny i łatwy w użyciu, a jednocześnie nie pochłonie wszystkich ich oszczędności. Chcemy, aby Twoje dziecko miało równie wspaniałe wspomnienia z jazdy jak Ty, więc każdy rower dla dzieci Treka musi spełniać te same rygorystyczne normy jak inne nasze produkty. Sprowadza się to do tego, że posadzenie dziecka na dobrze zaprojektowanej maszynie jest korzystniejsze w dłuższej perspektywie, a i nauka jazdy będzie łatwiejsza, co z kolei daje Twojemu dziecku więcej radości od samego początku.
Rowery to nie zabawki

Może nie trzeba tego przypominać, ale rower to nie zabawka. Choć ceny w marketach zachęcają do zakupów, rowery tam sprzedawane są często źle zaprojektowane i składane przez przypadkowe osoby, które nie są wykwalifikowanymi mechanikami. Rower może wydawać się „ładny” lub „fajny”, gdy stoi koło past do zębów, ale nie zachowa wartości, ani nie będzie mogło z niego korzystać młodsze rodzeństwo, więc w ostatecznym rozliczeniu stanowi kiepską inwestycję. Rowery Treka są projektowane i tworzone przez ludzi, którzy dbają o rowery i rowerzystów. Zasadniczo, jest jedna prosta zasada—nie kupuj roweru tam, gdzie kupujesz płatki śniadaniowe.

Co znaczy Dialed?

Wielu z nas, pracowników Treka, też jest rodzicami. Rozumiemy, że nie chcesz kupować co rok nowego roweru. Dlatego opracowaliśmy coś, co nazywamy „Dialed Fit Design”. Określamy tak rowery o dopasowanej budowie, których siodełka, chwyty, kierownice, pedały, dźwignie hamulców i korby dobierane są tak, by pasowały do osoby o właściwym wieku dla danego modelu. Niektóre rowery dla dzieci Treka wyposażone są w ramiona korby o regulowanej długości, które można dostosować do rosnącego dziecka, dzięki czemu może dłużej korzystać z roweru.

Jakiego rozmiaru roweru potrzebuje moje dziecko?

Rozmiary kół w rowerach dla dzieci mieszczą się w przedziale 12-26 cali. Aby uprościć sprawę, można wybrać rozmiar roweru w oparciu o wiek dziecka. Choć poniższe wytyczne są ogólne, pozwalają w dużej mierze określić, od czego należy rozpocząć poszukiwania.

Dopasowanie i osiągi rowerów dla dzieci są zoptymalizowane względem rozmiaru kół. Wraz ze zwiększaniem rozmiaru kół, zwiększają się też możliwości uwzględnienia dodatkowych umiejętności i preferencji jazdy starszych dzieci. Choć Trek oferuje jeden wspaniały rower biegowy dla najmłodszych, w rowerach z większymi rozmiarami kół dostępne są różne modele zoptymalizowane pod kątem jazdy szosowej, górskiej lub miejskiej.

Oprócz rozmiaru kół, za decyzją powinny też stać kolor/styl, możliwość wykorzystania kółek bocznych, rodzaj hamulców, przełożenia, a na koniec kategoria roweru.
Co z kołami pomocniczymi?

Pewnie uczyłeś się jazdy na rowerze z kółkami bocznymi. Większość zawodowców najprawdopodobniej też. Kółka boczne to świetny sposób na zaznajomienie dziecka z rowerem i zaszczepienie w nim miłości do wolności, którą może dać tylko rower. Trek oferuje zdejmowane kółka boczne we wszystkich modelach dla dzieci z 16-calowymi kołami. Są idealne dla dzieci, które są za duże na rower biegowy, ale potrzebują trochę więcej czasu, by poczuć się pewnie na rowerze.

Pamiętaj, by podczas uczenia dziecka jazdy na rowerze kłaść nacisk na równowagę, nie pedałowanie. Kiedy tylko poczuje się pewnie ze zdjęciem kółek bocznych, pora się z nimi pożegnać.
O co chodzi z różnymi hamulcami?

Większość rowerów stworzonych z myślą o najmłodszych wykorzystuje łatwy w użyciu system hamowania, w którym ruch pedałami do tyłu powoduje hamowanie. Nazywamy je „hamulcami nożnymi”. Dzieciom jest po prostu łatwiej korzystać z nóg do przyspieszania i hamowania, gdyż dzięki temu na początku nauki mogą skoncentrować się na kluczowych umiejętnościach, takich jak zachowanie równowagi.
Zobacz rowery

Podobnie jak w przypadku kółek bocznych, hamulec nożny najlepszy jest dla dzieci, które potrzebują go do pewnej jazdy. Hamulce ręczne zaprojektowane z myślą o rozmiarze ręki dziecka są łatwe w użyciu i o wiele skuteczniejsze we wszystkich sytuacjach. Oznacza to, że są docelowo najbezpieczniejszym wyborem dla dzieci, które potrafią z nich korzystać. Dzieci, którym pasuje rower z 20-calowymi kołami, są już wystarczająco duże, by skutecznie z nich korzystać, więc właśnie w tym rozmiarze je wprowadzamy.

Kiedy dziecko rośnie i zaczyna jeździć coraz szybciej, warto zastanowić się nad modelem wyposażonym w hamulce tarczowe. Zapewniają one lepsze hamowanie niż hamulce szczękowe lub typu V i skuteczniej pracują w trudnych warunkach pogodowych. Począwszy od modelów z kołami 24-calowymi, Neko dla dzieci, Dual Sport dla dzieci, Superfly 24 , Farley 24 i Fuel EX Jr oferowane są z hamulcami tarczowymi. Modele górskie są wyposażone w hydrauliczne hamulce tarczowe, które zapewniają jeszcze lepsze hamowanie i modulację.
Czy rower dla mojego dziecka powinien mieć przerzutki?

Przerzutki są świetne. Dostępność przełożeń zwiększa wszechstronność roweru i ogranicza zmęczenie, więc dziecko może brać udział w dłuższych przejażdżkach. Jak w przypadku hamulców ręcznych, pewien zakres przełożeń będzie korzystny dla dzieci, które potrafią z tego właściwie korzystać. Trek dobiera przełożenia odpowiednio do wieku dziecka i siły, co oznacza, że ich zakres zoptymalizowany jest pod kątem wagi i sprawności użytkowników danego rozmiaru.

Trek wprowadza przerzutki w modelach o 20-calowych kołach zaprojektowanych z myślą o dzieciach, które potrafią już sprawnie jeździć. Dotyczy to, między innymi, gam Precaliber i Superfly.

Tak naprawdę idealny dla Twojego dziecka napęd zależy od tego, jak chce jeździć. Dłuższe przejażdżki w bardziej zróżnicowanym terenie wymagały będą szerszego zakresu przełożeń. Młodzi rowerzyści zainteresowani kolarstwem górskim lub zaczynający na poważnie przygodę z jazdą szosową, powinni mieć więcej przełożeń niż ci, którzy będą w większości jeździć po okolicy z przyjaciółmi.
Zobacz rowery dla dzieci
Czy moje dziecko potrzebuje roweru górskiego? Czy jest gotowe na prawdziwy rower szosowy?

Ostatecznym kryterium przy wyborze właściwego roweru dla Twojego dziecka jest sposób jazdy. Rowery dzieli się zasadniczo na trzy kategorie: górskie, szosowe i hybrydowe. Młodzi rowerzyści korzystający z rowerów z mniejszymi kołami będą najprawdopodobniej pokonywać krótkie trasy w okolicy domu i przyda im się prosty rower miejski, którego nie obciążają niepotrzebne części.
Co jeszcze jest potrzebne?

Pamiętaj, że bezpieczna i przyjemna jazda to nie tylko rower.

Wygodny i dobrze dopasowany kask to niezbędny element wyposażenia. Twoje dziecko powinno go nosić zawsze, gdy wsiada na rower. Światło, na przykład Flare R od Bontragera, czyli pierwsze światło tylne zaprojektowane z myślą o widoczności w dzień i w nocy, to kolejny element bezpieczeństwa, tak samo ważny jak kask.

Aby jazda przebiegała sprawnie, dobrze mieć też pod ręką pompkę i zapasowe dętki. Twoje dziecko może chcieć innych akcesoriów, na przykład dzwonka. Kiedy wybiera się już na dłuższe przejażdżki, warto zastanowić się nad specjalną odzieżą, rękawiczkami i odpowiednim zestawem butów/pedałów.

Pamiętaj, że radość z jazdy Twojego dziecka zależy w największym stopniu od Ciebie. Zapewniający wsparcie i cierpliwy nauczyciel to kluczowy element w rozwoju u dziecka pasji do kolarstwa na całe życie.