SRAM – osprzęt


SRAM do jeden z wiodących amerykańskich producentów osprzętu i komponentów.

Wielu producentów wyposaża swoje rowery w komponenty SRAM.

W fabrykarowerów.com dostępne są między innymi takie produkty marki jak:
– korby,
– kasety,
– łańcuchy,
oraz przerzutki.

Po kilku latach testów SRAM oficjalnie zaprezentował swoją elektroniczną grupę szosową, która stoczy bój z propozycjami od Shimano oraz Campagnolo. Red eTap w przeciwieństwie do konkurencyjnych grup jest bezprzewodowy.

System oparty o bezprzewodowe działanie ma kilka minusów, ale plusy tego rozwiązania zdaniem inżynierów SRAMa przemawiają na jego korzyść. Po pierwsze większość awarii występuje w miejscu łączenia poszczególnych elementów systemu, a po drugie znacznie lepiej wygląda kompatybilność grupy z ramami oraz instalacja nowej grupy. Wadą bezprzewodowego systemu jest konieczność osobnego zasilenia każdego z elementów, ale SRAM ten problem w znacznej mierze zminimalizował.

Doprowadzenie całego systemu eTap do obecnej, produkcyjnej formy zajęło amerykańskiej firmie blisko 4 lata, milion przejechanych testowych kilometrów, a przy okazji powstało blisko 450 patentów. Jednym z nich jest nowy system transmisji danych AIREA – nie jest to ANT+, WiFi, czy też Bluetooth. Opiera się on o częstotliwość 2,4 GHz i posiada 128-bitowe zabezpieczenie, które opracowane zostało przez kryptografów – próby zablokowania systemu np. podczas ważnych wyścigów WorldTour nie będą więc istniały. eTap przeznaczony jest dla napędów 11-rzędowych i nie będzie on kompatybilny z 10-rzędowymi napędami.