Jak włosy w miejscach intymnych mogą mieć wpływ na wygraną lub przegraną. Co możesz zrobić, żeby zmniejszyć dyskomfort spowodowany tarciem?

Nie trudno jest wytłumaczyć kobiecie rowerzystce dlaczego musi mieć przystosowane siodło lub nosić inną odzież po to by uniknąć dyskomfortu podczas treningu lub zawodów, ale poruszanie tematów depilacji w miejscach intymnych to już zupełnie inna historia. Idąc tym tropem Phil Burt fizjoterapeuta, brytyjskiego zespołu rowerowego, podjął wyzwanie i zainteresował się tym tematem. Zwłaszcza, że wyniki mówią same za siebie: brytyjskie damy dominowały w trakcie Olimpiady w Rio i nigdy nie skarżyły się na dolegliwości spowodowane otarciami przez siodło rowerowe. Zadajmy sobie jednak pytanie – jaki jest efekt na skórze w wyniku nienaturalnego kontaktu ciała z siodłem?
Gdy górna warstwa naskórka jest zdrowa, skóra jest elastyczna i zdolna do ochrony ciągle się odnawiając – samo regeneracja. Tarcie skóry jest przyczyną wrażliwego ucisku co w rezultacie powoduje ból, pęcherze i owrzodzenia. Gdy skóra jest uszkodzona lub podrażniona a tarcie jest kontynuowane, sytuacja ulega znacznemu pogorszeniu. Wiele kobiet w świecie rowerzystów na wszystkich szczeblach styka się z tym problemem. W niektórych przypadkach problemy są tak dotkliwe, że konieczna jest interwencja chirurgiczna, aby skorygować zniekształcenia. Ze względu na „charakter osobisty” problemu, wiele z nich jest zbyt zakłopotanych, aby szukać pomocy. Wiele z nich szuka pomocy stosując kremy paraliżujące, ale czy jest to idealne rozwiązanie?
Czy zatem włosy w miejscach intymnych to drobny szczegół czy warto jednak szukać rozwiązania?
W sporcie zawodowym, każdy szczegół może zrobić ogromną różnicę między wygraną a przegraną. Usuwanie włosów z miejsc intymnych odgrywa ważną rolę, przede wszystkim osuszaniu i odparowywaniu potu, co w konsekwencji chroni przed bakteriami. Zatem usunięcie włosów łonowych oznacza usunięcie pierwszej warstwy ochronnej, co nie jest dobry posunięciem. Golenie i depilacja prowadzi do mikrouszkodzenia górnej warstwy skóry co sprawia, że miejsca te stają się wyjątkowo czułe. W konsekwencji wszystkie te elementy doprowadzają do permanentnych podrażnień, drobnych ran, wrastających włosków, owrzodzenia i bakteryjnego zapalenia zakażenia skóry. Zdecydować się na opinające szorty czy spróbować czegoś innego? Jednym z pierwszych środków zaradczych wobec problemów winiących z tarcia jest zaproponowanie opinających spodenek, a następnie kremu. Krem nakładano pod spodenkami w celu przeciwdziałania tarcia. Ważne jest by pamiętać, że istnieje kilka rodzajów kremów. Między innymi „klasyczny” składający się z wazeliny i oleju parafinowanego. Oleje te tworzą warstwę na skórze, która blokuje swobodne oddychanie skóry, co jest zdecydowaną wadą podczas ćwiczeń. Warto zaznaczyć, że oleje te mogą także uszkodzić włókna w spodenkach. Aby uniknąć niedrożności należy stosować specjalistyczne kremy nawilżające i żele. W zależności od składników, produkty te mogą zmniejszyć negatywne działania wynikające z tarcia a tym samym zmniejszyć podrażnienia. Wiele kobiet zaufało temu rozwiązaniu, widząc zdecydowane efekty. Często zalecane jest korzystanie z antybakteryjnego żelu pod prysznic, co ma zarówno dobre jak i złe skutki. Stosowany zmniejsza dobre i niezbędne bakterie, co jest niepożądanym i niepotrzebnym efektem. Utrzymanie skóry w dobrej kondycji jest naszym głównym celem, dlatego jesteśmy zawsze gotowi do szukania nowych rozwiązań.