Dlaczego włókno węglowe OCLV? Dlaczego od trek’a ?

Rama z dobrze wykonanego włókna węglowego znacznie zmniejsza masę w porównaniu do konstrukcji z tworzyw metalicznych. Przy tym zachowuje ona wytrzymałość i sztywność, która jest wymagana w rowerach wysokiej klasy. W tym przypadku doskonale sprawdza się opracowana i opatentowana przez firmę Trek technologia OCLV Carbon (ang. Optimum Compaction, Low Void, pol. Optymalne zagęszczanie, minimum pustki). Ramy z włókna węglowego OCLV są wykonane z najlepszego dostępnego materiału. Trek wykorzystuje najwyższej klasy włókno węglowe, którego eksport z USA podlega ograniczeniom. Pracownicy firmy spędzili niezliczoną liczbę godzin na opracowaniu i doskonaleniu konstrukcji z włókna węglowego różnego typu i o różnej masie (tkanina, jednokierunkowe itd.). Proces tworzenia OCLV najlepiej wyjaśnić, rozkładając go na dwa etapy:

Optymalne zagęszczenie: Włókno węglowe składa się z kilku warstw sprasowanych tak, by uzyskać idealne proporcje włókna i żywicy. Proces rozpoczyna się od wycinania określonych kształtów z wielkich arkuszy włókna, które następnie umieszcza się w formie. Potem przy udziale wysokiej temperatury i ciśnienia arkusze są kompresowane tak, by uzyskać rurę z włókna węglowego. Proporcje temperatury i ciśnienia są najważniejszą i najbardziej strzeżoną częścią procesu OCLV.

Minimum pustki: Pustki to przestrzenie pomiędzy warstwami włókna węglowego, z których składa się rama. Minimalizacja pustek to główny czynnik wpływający na jakość włókna węglowego. Im jest ich więcej, tym mniejsza wytrzymałość i odporność materiału. Włókno węglowe OCLV przewyższa normy lotnictwa dotyczące liczby pustych przestrzeni w materiale.