Jesteśmy sklepem flagowym
Dealerem roku Trek i Bontrager 2019/2020/2021
536 406 462
0

Brak produktów w koszyku.

Co to jest Full Floater

07/06/2018

Co to jest Full Floater

„Pływające” zawieszenie można dopasować do potrzeb kolarza. Zawieszenie na każdy szlak? Fantastyczne!

Mądrzejsze zawieszenie

Znane wszystkim rozterki podczas zakupu roweru z pełnym zawieszeniem przebiegają mniej więcej następująco: czy kupić najszybszy, najwydajniejszy rower, czy też bardziej sprawną, wszechstronną maszynę, która zabierze mnie wszędzie?

Co do zasady, większy skok przekłada się na lepszą sprawność w terenie, ale mniejszą wydajność. Większość kolarzy nie jeździ wyłącznie w jeden sposób, czy po pojedynczym szlaku, a znalezienie roweru radzącego sobie we wszystkich sytuacjach potrafi sprawić nie lada problem. Full Floater opracowano z myślą o rozwiązaniu tego dylematu. Jadąc z amortyzatorem tylnym z technologią Full Floater, kolarz ma poczucie większego skoku niż w przypadku standardowo mocowanego amortyzatora. Dzięki temu, że Full Floater umożliwia wyjątkowo sprężystą i responsywną pracę tylnego zawieszenia, rowerzyści czują się pewniej w różnych sytuacjach, które mogą wystąpić na trudnych technicznie szlakach.
Pozornie bez dna

Full Floater to mocowanie tylnego amortyzatora z dwoma ruchomymi punktami kontaktu, dzięki czemu amortyzator w efekcie „pływa” przez cały zakres ruchu, dając wrażenie nieskończonego skoku i niezrównanego śledzenia rzeźby dowolnego terenu. Full Floater nie zwiększa tak naprawdę skoku amortyzatora, co jest korzystne w zakresie wydajności pedałowania i charakterystyki jazdy na łatwiejszych odcinkach szlaku.

Wielu doświadczyło nagłego uderzenia przy dobiciu do końca skoku zawieszenia jednozawiasowego, jak też frustracji związanej ze zbyt szybkim przejściem przez środkowy zakres ruchu zawieszenia. Mocowanie amortyzatora w systemie Full Floater pozwala na jego dokładną regulację, by sprawniej pracował w całym zakresie skoku. Taka budowa oferuje jednocześnie bardziej wszechstronne i przewidywalne wrażenia z jazdy na rowerze full suspension.

Full Floater pozwala na takie wyregulowanie zawieszenia, by lepiej radziło sobie z uderzeniami o każdej wielkości przeszkody, wygładzając tarkę na drogach pożarowych i dbając o kontrolę przy lądowaniu po dużym zeskoku. Całe zawieszenie jest ustawione tak, by pracowało w idealnej harmonii z zastosowaną w amortyzatorze technologią (powietrze lub sprężyna) poprzez odpowiedni stosunek skoku tylnego koła do skoku amortyzatora. Poczujesz po prostu lepszą stabilność i kontrolę, bez bujania podczas pedałowania, ani nadmiernie aktywnego zawieszenia.
Jak działa pływający amortyzator?

Podczas gdy wiele amortyzatorów tylnych jest mocowanych bezpośrednio do ramy, w Full Floater jest on zawieszony między łącznikiem wahacza i punktem mocowania na ramieniu. W efekcie amortyzator „pływa” między dwoma punktami styku, które są niezależne od ramy. System współpracuje z EVO link, który łączy rurę górną trójkąta tylnego, rurę podsiodłową i amortyzator przez trójkątny pivot. Dolna rura widełek tylnych i amortyzator są pośrednio połączone przez mniejsze, poruszające się w górę mocowanie.

Montując amortyzator tylny na dwóch ruchomych pivotach zamiast na jednym, inżynierowie od zawieszeń Treka osiągnęli szersze możliwości regulacji pracy zawieszenia. Dzięki dwóm ruchomym mocowaniom, które można zmieniać i kontrolować, inżynierowie zyskali możliwość regulacji wartości chwilowych siły dla układu zawieszenia przez cały jego skok. Taka zwiększona precyzja owocuje układem, który działa aktywnie na niewielkich nierównościach, zapewnia świetną charakterystykę w średnim zakresie skoku i delikatną progresję na koniec. Efekt końcowy—amortyzator oferuje lepszą kontrolę niezależnie od warunków jazdy.
Niska i wycentrowana, stabilna i kontrolowana

Pewność na szlaku wymaga pozycji, w której czujesz, że masa jest wyśrodkowana i masz zawsze kontrolę nad jazdą. Full Floater umieszcza amortyzator nisko i pośrodku ramy, co przekłada się na centralny rozkład masy. W efekcie masa ramy i rowerzysty skupia się na suporcie, czyli przeniesiona jest na środek roweru. Środek ciężkości roweru znajduje się bezpośrednio pod kolarzem, w jednej linii z jego ciężarem i punktem ruchu, dzięki czemu rower prowadzi się zdecydowanie łatwiej niż inne konstrukcje.
Czyste i wygodne

Masz dość przerw na dokonanie szybkiej regulacji ustawień amortyzatora tylnego? Cięgle martwisz się o to, że pył, brud lub inne zanieczyszczenia źle wpłyną na jego pracę? Dzięki temu, że w systemie Full Floater amortyzator znajduje się przed rurą podsiodłową, uszczelki i tuleje są dobrze chronione przed zanieczyszczeniami podbitymi przez oponę tylną. To ogranicza ilość czyszczenia i konserwacji wymaganej przez amortyzator oraz przedłuża jego żywotność. Pokrętła regulacyjne i zawory powietrza są w zasięgu siedzącego kolarza, co upraszcza wykonywanie regulacji w czasie jazdy.