Co to jest Active Braking Pivot

Przed pojawieniem się opatentowanego przez Treka ABP, aktywne podczas hamowania zawieszenie tylne uważano za mit. ABP daje więcej kontroli i zmienia świat rowerów górskich na lepszy.

Opóźnij moment hamowania. Zachowaj kontrolę.

Zawieszenie tylne w kontekście rowerów to jedna z najważniejszych innowacji wszechczasów. Jej celem jest zapewnienie przyczepności i kontroli. Przez lata różne układy zawieszenia nie pozwalały na zachowanie korzyści tej technologii podczas hamowania. Hamowanie blokowało układ zawieszenia. Tak było do momentu opracowania przez firmę Trek technologii Active Braking Pivot (ABP) – opatentowanego systemu stworzonego po to, by utrzymać aktywne działanie zawieszenia w trakcie hamowania. Brak wstrząsów i mniej niezamierzonych ślizgów – całkowita pewność również przy hamowaniu. Na tym właśnie polega działanie systemu ABP.
Działanie bez przerw

Innowacje w technologii zawieszenia sprawiły, że kolarstwo górskie stało się szybszym, bezpieczniejszym i przyjemniejszym sportem dla szerszej grupy osób. Wielu rowerzystom nieobce jest przykre doświadczenie zablokowania się tylnego amortyzatora podczas hamowania przed większą przeszkodą lub ostrym zakrętem.

Pewnie znasz to uczucie: hamujesz, amortyzator na widelcu ugina się, tylny amortyzator rozciąga się i żaden z nich nie spełnia swojej roli. Tylne koło przelatuje po nierównej nawierzchni, dając uczucie pompowania amortyzatora, a Ty tracisz pewność jazdy – zawieszenie staje się bezużyteczne właśnie wtedy, kiedy jest najbardziej potrzebne. Stajesz przed wyborem, czy porządnie wyhamować przed przeszkodą, tracąc płynność jazdy, czy przejechać przez fragment szlaku, który jest bardzo niepewny przy takiej dynamice jazdy.

Zmieniając umiejscowienie osi tylnego zawieszenia, inżynierowie Treka stworzyli system, który zabezpiecza przed takim blokowaniem. Amortyzacja spełnia swoją funkcję również przy hamowaniu, co eliminuje dylemat, czy polegać na hamulcach czy zawieszeniu podczas pokonywania trudnego terenu. Przy systemie ABP oba elementy ze sobą współpracują.

Przyczepność jest zachowana, ponieważ tylna opona jest mocno osadzona na ziemi, podczas gdy zawieszenie działa. Większa powierzchnia styku opony przekłada się na zwiększoną siłę hamowania, co oznacza, że można hamować krócej. Zmniejszenie obciążenia przedniego widelca pozwala na utrzymanie stabilności i sprawności, które są potrzebne, by przebić się przez najeżone kamieniami fragmenty szlaku.

Kręte szlaki wymagają niezawodnego zawieszenia, które spełnia swoją rolę bez przerw, również podczas hamowania.
Przewaga technologii

System ABP został opracowany, aby poprawić wrażenia z jazdy górskiej na wszystkich poziomach zaawansowania. Poprawa wydajności jazdy zapewnia znaczną przewagę nad konkurentami. Ponieważ przyczepność jest większa, hamowanie jest skuteczniejsze, a osoba jadąca na rowerze z systemem ABP może zacząć hamować znacznie później, niż jej przeciwnicy. Krótszy czas spędzony na hamowaniu przekłada się na większą średnią prędkość i większe szanse na podium.