Jesteśmy sklepem flagowym
Dealerem roku Trek i Bontrager 2019/2020/2021
536 406 462
0

Brak produktów w koszyku.

BARDZO WAŻNA INFORMACJA

17/01/2017

BARDZO WAŻNA INFORMACJA

ABC Świadomości

Jeśli jesteś rowerzystą i zwracasz uwagę na wiadomości, z pewnością zastanawiasz się: „Czy mi się tylko wydaję, czy coraz więcej rowerzystów uczestniczy w wypadkach?”

Bezpieczeństwo rowerzystów i stan infrastruktury zdają się bezpośrednio powiązane. Według danych amerykańskiej Agencji ds. bezpieczeństwa drogowego (NHTSA) liczba wypadków śmiertelnych wśród rowerzystów na drogach mieściła się w zakresie 600-800 rocznie przez ostatnie dziesięć lat. W tym okresie fundusze federalne przeznaczone na poprawę infrastruktury rowerowej wzrosły z 204 do 820 milionów dolarów rocznie. Przeznaczone są, między innymi, na budowę mostów rowerowych i wydzielonych ścieżek. W latach 2000 – 2010 liczba rowerzystów dojeżdżających do pracy w 70 największych miastach w USA wzrosła średnio o 63%. Rośnie liczba rowerzystów na drogach. Liczba ofiar śmiertelnych pozostaje bez zmian. Ryzyko spada. Można pewnie stwierdzić, że jazda na rowerze w USA nigdy nie była tak bezpieczna. Zbliżamy się jednak do prawdziwie tragicznych wiadomości.

To coś, co dotyczy nas wszystkich. W badaniu przeprowadzonym wśród sprzedawców Treka, 80% z nich stwierdziło, że przynajmniej raz w tygodniu rozmawiają z klientem, który wziął udział w kolizji albo minimalnie jej uniknął. Tak więc, skoro jazda na rowerze jest bezpieczniejsza niż kiedykolwiek, dlaczego rowerzyści wciąż mają do czynienia z takimi sytuacjami? Po prostu, w dzisiejszym świecie jest zbyt wiele powodów dla rozkojarzenia. Telefony, jedzenie, znajomi, dzieci… to wszystko ważne sekundy dekoncentracji. Załóżmy, że kierowca jest w stanie zauważyć rowerzystę z odległości 160 m. Jeśli ten pierwszy jedzie 105 km/h, dogania rowerzystę jadącego 24 km/h w przeciągu 7,2 sekund. Jeśli jest rozkojarzony przez chociaż 6 sekund, zostawia to mu 1,2 sekundy na reakcję na obecność rowerzysty, a tyle mniej więcej czasu potrzeba na przetworzenie bodźca przez mózg. Konsekwencje tego mogą być przykre.

Kierowcy nieświadomi Twojej obecności są zaskoczeni. Zaskoczony kierowca to przestraszony kierowca, a przestraszony kierowca to zły kierowca. Jednak, jeśli ma wystarczająco dużo czasu na reakcję, sytuacja się zmienia. Co możesz w takim razie zrobić, by zyskać trochę czasu? Aby zapewnić kierowcom jak najwięcej czasu na zauważenie Ciebie?  Trek i Bontrager zwróciły się o pomoc do Uniwersytetu Clemson, aby lepiej zrozumieć aspekty naukowe i psychologiczne bezpieczeństwa na drodze. Wyniki tego partnerstwa zdecydowanie wpłyną na to, jak dobrze widzą nas kierowcy. Po ponad roku badań, kluczowe zasady bezpieczeństwa na drodze można sprowadzić do czegoś, co nazywamy „Podstawami Świadomości”.

1: Zawsze włączone. Światła przednie i tylne. W dzień i w nocy. O jakości świateł decydują nie tylko lumeny i nie każde widać w ciągu dnia. Przeprowadzone w Danii badanie pokazało, że ryzyko kolizji wśród rowerzystów, którzy jeżdżą z włączonymi światłami w ciągu dnia jest mniejsze o ponad 33%. To odpowiada wynikom osiąganym w przypadku samochodów i motocyklów (25% i 13% odpowiednio). Odmień statystyki już dziś, korzystając ze świateł do jazdy dziennej. Jeśli masz zrobić jedną rzecz, by poprawić swoją widoczność, wybierz widoczne w ciągu dnia światła przednie i tylne.

2: Biomotion. Podkreśl ruchome części ciała. Ludzie to drapieżnicy i wykrywanie ruchu mamy we krwi. Jesteśmy też społecznymi i pełnymi empatii stworzeniami, które instynktownie rozpoznają obecność innych ludzi szybciej niż czegokolwiek innego. Załóż fluorescencyjne i odblaskowe materiały na ruchome elementy: stopy, koła, itp. i wykorzystaj instynkt w jak największym stopniu. Z badań wynika, że rowerzyści, którzy skutecznie korzystają z biomotion mogą ograniczyć ryzyko kolizji o 83%.

3: Kontrast. Wybierz odpowiedni sprzęt na dzień i noc. W ankietach 72% sprzedawców wskazuje na sprzęt fluorescencyjny jako sposób na widoczność w nocy. Z kolei według 63% materiały odblaskowe wspomagają widoczność w dzień. Wybieraj produkty fluorescencyjne dla widoczności w dzień. Korzystaj z produktów odblaskowych dla widoczności w nocy.

Materiały fluorescencyjne nie działają w nocy. Wymagają pochodzącego ze Słońca światła ultrafioletowego, które odbije się i zostanie zauważone przez obserwatora. W nocy światła UV nie ma i w jednym z badań ubrany na czarno rowerzysta był zauważany wcześniej niż ten ubrany we fluorescencyjny kolor.

Materiały odblaskowe nie sprawdzają się z kolei w ciągu dnia. Są świetne w nocy, ale światło dzienne jest za mocne i giną w nim. Wykorzystuj je w nocy, gdy to najważniejsze.

Jeśli nie starasz się aktywnie poprawić swojej widoczności dla kierowców i wyróżnić się z tła, prawdopodobnie Cię nie widać.

Podstawy Świadomości są wskazane w kolejności od najważniejszej. Najskuteczniejsze w zapewnieniu widoczności są światła. Jeśli masz zrobić jedną rzecz, wybierz światła do jazdy dziennej. Kolejny krok to wkomponowanie biomotion w sprzęt. Fluorescencyjne buty, skarpetki, szelki, opony. Ostatni krok to zadbanie o kontrast poprzez dobór odpowiednich produktów na dzień i noc. Fluorescencyjne kolory w dzień. Odblaskowe materiały w nocy.

Działaj zgodnie z Podstawami Świadomości i bądź bardziej widoczny. Wykorzystaj nasze istniejące POP, filmy, wideo Trek U oraz pomoce naukowe i pokaż naszym klientom, że Trek i Bontrager przewodzą w bezpieczeństwie.