Apel od rodzin i znajomych, pomóżcie naszym koleżanką.

Otrzymaliśmy dziesiątki wiadomości i telefonów z pytaniami o stan zdrowia Rity i Kasi, które odniosły ciężkie obrażenia ciała we wczorajszym wypadku drogowym na ul. Żywieckiej w Wilkowicach koło Bielska-Białej. Stan zdrowia dziewczyn jest w dalszym ciągu bardzo ciężki. Lekarze walczą o ich życie!

Pomóc mogą dwie rzeczy – modlitwa i krew! Dziś rano po telefonie od Mariusza Kudły, który zna obie poszkodowane, postanowiliśmy wspólnie działać. W ciągu kilku godzin udało się zorganizować akcję krwiodawstwa.

W najbliższy czwartek (4.06) o godzinie 9:00 przy ul. Warszawskiej 154 w Bielsku-Białej, stanie mobilny punkt poboru krwi Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Katowice. Każdy zainteresowany, który spełnia warunki (o tym poniżej) będzie mógł oddać krew, która jest niezbędna w procesie leczenia rannych rowerzystek, a także innych pacjentów. Całe środowisko rowerowe w Polsce jest mocno poruszone tym wypadkiem. Takie nieszczęście mogło spotkać każdego.

Punkt krwiodawstwa będzie czynny do godziny 14:00. W przypadku dużego zainteresowania (a takiego oczekujemy) akcja zostanie powtórzona najprawdopodobniej w przyszły wtorek (9.06).

Teraz kilka informacji organizacyjnych:
_________________________
Nie da się ukryć, że epidemia koronawirusa znacząco zmieniła procedury poboru krwi od dawców. O to kilka wytycznych:

💉 Przed wyjściem z domu prosimy o zmierzenie temperatury. Osoby z temperaturą powyżej 37,3 °C nie będą mogły oddać krwi i powinny skonsultować się z lekarzem rodzinnym. ( jak zawsze zjedz lekki posiłek i wypij ok. 1-1,5l płynu).
💉 We wszystkich miejscach poboru krwi znajduje się stanowisko do wstępnej kwalifikacji, gdzie krwiodawca wypełnia wstępną ankietę epidemiologiczną, dezynfekuje ręce i dokonuje się pomiaru temperatury (bezdotykowym termometrem). Po wstępnej kwalifikacji krwiodawca zostaje zarejestrowany i podlega dalszym procedurom na dotychczasowych zasadach.

😷 Krew może oddać osoba, która nie jest objęta kwarantanną, w ciągu
ostatnich 14 dni nie przebywała poza granicami RP, nie miała kontaktu z osobą chorą na COVID-19, przebywającą w kwarantannie i nadzorze epidemiologicznym,
😷 jest bez objawów infekcji – katar, kaszel, duszność, temp. ciała nie przekracza 37,3 °C.
😷 Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną prosimy o zgłaszanie się do oddania krwi bez
osób towarzyszących.
😷 Dawcy oczekujący do oddania krwi zachowują niezbędny odstęp od siebie 1,5-2 metrów.
😷 Przypominamy o obowiązku zasłaniania ust i nosa w miejcach, gdzie nie ma możliwości dystansowania się ludzi.
😷 Każdy krwiodawca otrzymuje długopis.

W przypadku niepogody dyrekcja salonu Korczyk Škoda i KIA udostępnia możliwość schronienia się w salonie osób, które oczekują na oddanie krwi. Także w salonie istnieje możliwość skorzystania z toalety czy środków dezynfekujących. Serdecznie dziękujemy za chęć pomocy ❤️

Gdyby były jakieś pytania prosimy je zadać w komentarzach lub skontaktować się bezpośrednio z Mariuszem (nr telefon na plakacie).

Informacje w sprawie wypadku:
📰: https://bit.ly/2XmBTjV